3 filary marki osobistej

Żeby zbudować stabilną markę osobistą, musisz oprzeć swoje działania o te 3 podstawowe filary.

Budowanie marki osobistej w ujęciu, jakie Wam przedstawiam jest w dużej mierze osadzone nie tylko na tym jak jestesmy postrzegani na zewnątrz ale jak sami siebie postrzegamy. 

Mówiąc o szczerej marce osobistej mówię o poznawaniu siebie – co uważam za niezbędny fundament. Zwracam uwagę na odpowiednie kształtowanie siebie – co uważam, jest odpowiedzialnością każdego z nas. Ważne jest też odpowiednie interpretowanie rzeczywistości. To znaczy oddzielanie spraw, na które mamy wpływ od tych, na które nie mamy. 

Większość tego, o czym mówię i co będę przekazywał w ciągu najbliższych miesięcy można oprzeć o trzy filary:

Kontroluj to, w jaki sposób postrzegasz i interpretujesz swój świat.

Co mam na myśli mówiąc swój świat? Każdy z nas inaczej interpretuje to co nas spotyka. Dla jednej osoby zwolnienie z pracy będzie końcem świata, dla innej ostatecznym motywatorem, żeby zacząć realizować swój pomysł, który nosi w sercu od lat. Sytuacja ta sama a jej odbiór zupełnie inny. I to, w jaki sposób postrzegamy wszystko co nas otacza jest zależne od nas samych. Jakiś czas temu z Przemkiem moim dobrym znajomym, podczas tworzenia i rozkręcania jednej z firm siedzieliśmy w biurze i rozmawialiśmy na temat spraw, problemów i rzeczy, których się nie spodziewaliśmy. Doszliśmy do wniosku, że znacznie lepiej dla nas samych jest kiedy nazywamy te sytuacje niespodziankami. Bo tak naprawdę niespodzianką jest wszystko co czego sie nie spodziewasz. Nie koniecznie musi być to pozytywne. Dla umysłu jednak stwierdzenie niespodzianka jest znacznie przyjemniejsze w odbiorze niż problem. To my nadajemy znaczenia. Warto o tym pamiętać. To był punkt pierwszy: kontroluj, w jaki sposób postrzegasz i interpretujesz świat.

Drugi punkt to: Akceptuj to na co nie masz wpływu, szukając w tym pozytywnej albo chociaż śmiesznej (czasem ironicznie) strony.

Idąc przez życie napotykamy dwa typy sytuacji. Te, na które mamy wpływ i te, na które nie mamy. 

Jeżeli spotykasz w życiu sytuację, na którą nie masz wpływu, postaraj się znaleźć w niej coś z czego można się pośmiać. Może nawet w sposób ironiczny czy sarkastyczny. Warto odnajdywać w abstrakcyjnych sytuacjach, jakie  często napotykamy, elementy humorystyczne. 

Jeśli masz na coś wpływ i chcesz to zmienić, do dzieła. Jeśli nie masz na coś wpływu i chcesz to zmienić, odpuść… Co ciekawe poświęcając czas na rzeczy, które są w naszej strefie wpływu bardzo często zmieniają się te, które są poza naszą mocą. 

Jeśli denerwuje Cię Twój szef to, zamiast poświęcać czas i emocje na złoszczenie się na niego i psioczenie, lepiej zajmij się tym, żeby podnosić swoje kompetencje. Wtedy będziesz mógł zmienić pracę a co za tym idzie – szefa. 

Trzeci główny filar: Kieruj swoimi działaniami w odpowiedni sposób.

Abraham Lincoln powiedział kiedyś: “Jeśli dostałbym 8 godzin na ścięcie drzewa poświęciłbym 6 na ostrzenie siekiery”. 

Wiem jak niebezpieczne jest wpaść w sidła perfekcjonizmu bo sam czasami jeszcze zmagam się z poczuciem, że to, co chcę dać musi być dopieszczone do granic możliwośći. Z drugiej jednak strony działanie na hop siup, bez przemyślenia, bez zastanowienia jest też bez sensu. 

Strategia bez taktyki jest najwolniejszą drogą do zwycięstwa. Taktyka pozbawiona strategii jest zgiełkiem poprzedzającym klęskę” ~ Sun Tzu

Dlatego tak duży nacisk podczas budowania marki osobistej kładę na poznanie fundamentów. Na zrozumienie siebie, swoich prawdziwych motywacji, swoich prawdziwych celów. Nie bez powodu nad wejściem do świątyni Delfickiej widniał napis ‘Poznaj samego siebie’. Od tego wszystko się zaczyna. 

Z braku poznania siebie wiele osób odpada, wielu osobom przestaje się chcieć, wypalają się, przerasta ich to co trzeba zrobić. Dopóki nie poznasz swoich podstaw może się okazać, że tylko CI się wydawało, że robisz to co kochasz. Bo nawet robiąc to co kochasz czasem będzie cieżko. I przetrwać można tylko wtedy kiedy Twoje działanie oparte jest nie tylko na zrywach optymizmu i tego co by się chciało, ale na sensownie opracowanych szczeblach i procesach.

Kierując się tymi drogowskazami można zbudować markę osobistą rozumianą w sposób komplementarny. Wybudować markę, trwalszą niż ze spiżu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *